Příčiny a důsledky nadměrného pocení
Pocení je přirozený mechanismus k regulování tělesné teploty, který chrání tělo před přehřátím. Je přirozené, že se více potíme v teple, při tělesné námaze, když máme horečku nebo strach. Nadměrné pocení může být také způsobeno vnějšími vlivy, jako jsou ostrá jídla nebo diuretické nápoje (obsahující alkohol nebo kofein). Pokud však pocení nastává bez zjevné příčiny a působí problémy při společenském styku, začínáme mluvit o hyperhidróze. Hyperhidróza je porucha, která se vyznačuje nadměrným vylučováním potu a postihuje asi 1-2% evropské populace. Jen v Čechách se tento problém týká desítek tisíc lidí. Lidé postižení hyperhidrózou se potí až pětkrát více než zdravý člověk. Zvýšené pocení se většinou týká určitých částí těla – nejčastěji jde o ruce, nohy a podpaží – tedy o místa s relativně vysokou koncentrací potních žláz.
Příčiny nadměrného pocení
Příčinou hyperhidrózy je nejčastěji dědičnost, pak mluvíme o primární hyperhidróze. Méně častá je sekundární hyperhidróza, která vzniká jako důsledek různých onemocnění. Objevuje se ve spojení s diabetem mellitem, obezitou, při nadměrné aktivitě štítné žlázy, respiračním selhání, u endokrinních nádorů, Parkinsonovy choroby nebo při užívání některých antidepresiv.
Problémy spojené s hyperhidrózou
Nadměrné pocení značně zasahuje do řady denních aktivit jedince. Pokud se vyskytuje pocení v oblasti podpaží, pocení je viditelné na oblečení a vyžaduje výměnu oděvu vícekrát denně. Vlhké kožní záhyby jsou náchylné na tření a vznik dermatitidy. Pocení rukou v oblasti dlaní je nepříjemné při podávání rukou, časté umývání rukou pak vede k dermatitidám. Pocení nohou v oblasti chodidel může způsobovat zápach, náchylnost ke vzniku dermatitidy, sekundárně se může rozvinout plísňové onemocnění či bakteriální infekce. Kromě těchto fyziologických problémů hyperhidrózu (pocení rukou, pocení nohou atd.) doprovází i psychické problémy. K nejčastějším patří ztráta sebevědomí, vyhýbání se fyzickému kontaktu, následně omezení sociálních vztahů a možný rozvoj deprese.